Krytyczny czas dla Amazonii – strata 2 milionów hektarów lasu.

Dziś osoby,  które są odpowiedzialne za wyczyszczenie lasu peruwiańskiego Amazonii chwytają się za głowę z przerażenia. Natomiast jeszcze kilka lat temu lasy te były beztrosko wycinane – w nadziei, że władze nie wykryją tego postępku.

Dziś, zdjęcia satelitarne potwierdzają zaistniały problem. Od 2015 roku zostało zrealizowanych ponad 50 raportów, które również potwierdzają te dane. Wystarczyły cztery lata na wycinkę ponad 1,8 miliona hektarów lasów Amazonii. Niestety, raport w 2016 roku potwierdził, że wycinka drzew nie maleje.

W lutym MAAP przedstawiła drugie sprawozdanie zatytułowane Synthesis – „Wzorce i kierunki wylesienia w peruwiańskiej Amazonii” w którym wskazano sześć głównych czynników utraty lasów.

  • Wylesienie i degradacja gleby
  • małe i średnie rolnictwo
  • rolnictwo na dużą skalę
  • pastwiska dla zwierząt gospodarczych
  • wydobycie złota
  • uprawa kukurydzy
  • budowa dróg

Rolnictwo na małą skalę, rozwijające się na obszarach o powierzchni mniejszej niż pięć hektarów, odpowiada za 80% wylesienia, które zostały zarejestrowane w peruwiańskiej Amazonii w latach 2001-2005.

Tymczasem rolnictwo średniej wielkości zajmuje od 5 do 50 hektarów – stanowi 16%. 

Według Mata Finera, leśnego badacza MAAP, trend wylesienia pozostaje problematyczny. „Jesteśmy w interesującym czasie, wylesienie spadło w 2015 roku – można by powiedzieć, że to dobra wiadomość, jednak problem nadal jest uderzający, drugi co do wielkości w historii.  – Mówi Matt Finer. 

Zdaniem Finera kontrola małego i średniego rolnictwa będzie wyzwaniem dla urzędu. Niektóre z przypadków, które zostały wykryte to:

  • plantacje palmowe w Huanuco, Ucayali, Loreto
  • uprawy kakaowe na wschód od Madre de Mios
  • pola papai, kukurydzy i ryżu wzdłuż Interoceanic Highway, Madre de Mios

„Faktem jest, że kontrola wylesienia na małą i średnią skale jest utrudniona, dlatego potrzebujemy czasu aby opracować odpowiednią strategię mającą na celu rozwiązanie tego problemu. Zdecydowanie łatwiej jest skupić się na wylesieniu na dużą skalę – ponieważ w większości wypadków stoją za nim duże firmy” – kontynuował dalej Finer. 

Technologia wykorzystywana w ostatnim czasie przez MAAP umożliwia w ostatnich miesiącach wykrycie wylesienia w peruwiańskich lasach. Metodologia ta łączy w sobie parę funkcji. Realizacja tzw. landsatów, zdjęć, które robione są z rozdzielczością 30m. Z drugiej strony analiza zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości. Obie możliwości pozwalają zdefiniować główne czynniki wylesienia i spojrzeć na „hotspot” gdzie występują wylesienia.

tropiki, lasy, domy, wycinka

 

źródło: https://psmag.com/environment/losing-the-peruvian-amazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *