Nie łatwo wyobrazić sobie zakupienie produktu w sklepie bez opakowania, torebki, folii czy też pudełka – 95% towarów jest opakowana w odpowiedni materiał. A z racji tego, że produktów jest coraz więcej to rynek opakowań również się powiększa a z nim wysypiska śmieci.
Jakie spojrzenie ma na to grono osób którym zależy na zachowaniu środowiska naturalnego? Z ekologicznego punktu widzenia opakowanie powinno być zdatne do ponownego użytku – recykling, bądź powinno ulegać biodegradacji – naturalny rozkład który nie uwalnia toksycznych substancji.
W jaki sposób zminimalizować zaśmiecenie? Jakie opakowania wybierać?
Wybierz jedno z poniższych rozwiązań:
- Opakowania poddane recyklingowi.
W Polsce ponad 50% materiałów zalega na wysypiskach, co oznacza, że nie są poddawane recyklingowi. Dlatego przy wyborze produktów warto skupić się na opakowaniu które ma wysoką szansę trafić do ponownego przetworzenia bądź wykorzystania. Poniższe materiały są najczęściej wybierane w Polsce ponieważ ich recykling jest opłacalny i prosty w wykonaniu.
- Szkło
Szklane butelki, pojemniki, słoiki, stwarzają możliwość wielokrotnego użytku! Kolejną zaletą szkła jest fakt, iż nie zawierają szkodliwych substancji które mogłyby przenikać do pożywienia.
- Papier
Rozkłada się w krótszym czasie niż plastik. Można go przerabiać nawet do 6 razy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie formy papieru są zdatne do ponownego przetworzenia. Z pewnością nie jest to papier pokryty lakierem bądź folią, zatłuszczony bądź zabrudzony tapeta czy też papier termiczny.
Kolejną formą obniżenia ilości śmieci na wysypiskach w środowisku naturalnym jest korzystanie z produktów biodegradowalnych.
- System opakowań biodegradowalnych
Czym jest bioplastik? To materiał wytworzony z surowców roślinnych bądź materiał do którego dodawany jest taki komponent jak d2w który przyspiesza rozkład zużytego opakowania o kilkaset razy – materiały te posiadają takie same właściwości jak tworzywo sztuczne.
Opakowania te nie tylko są biodegradowalne, ale ich produkcja jest o wiele bardziej ekologiczna niż w przypadku tworzyw sztucznych. Emisja gazów może być zmniejszona nawet o 50% przy produkcji biotworzyw.
W przypadku biotworzyw warto zwrócić uwagę na oznakowanie produktu!
Źródło: http://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/rodzaje-opakowan-dostepnych-na-rynku-ktore-sa-ekologiczne,22192.html