W ostatnich latach struktura zarządzania ponownym użyciem surowców z opakowań z tworzyw sztucznych zmienia się coraz bardziej. Coraz więcej opakowań poddawanych jest recyclingowi. Jadnak w dalszym ciągu opakowania biodegradowalne są rozwiązaniem, które należy promować. Według nas przede wszystkim z dwóch powodów.
- Pierwszy z nich to fakt, że opakowania kompostowalne wykonane są z materiałów roślinnych, czyli odnawialnych. Nie narusza to zapasów surowców kopalnych, i w przypadku odpowiedzialnej kultury rolnej może przyczynić się do tworzenia biomasy w glebie, co dodatkowo pozytywnie wpływa na ekosystem.
- Drugim ważnym atutem jest, iż powracają one do naturalnego środowiska przez ich biodegradację. Czyli znowu, może się to przyczynić do zwiększenia ilości biomasy.
Pozwala to zrozumieć, że opakowania tego typu są częścią ziemskiego ekosystemu, gdyż ich rozkład wkomponowuje się w cykl przemian materii i energii w ziemskiej biosferze. Odbywa się to naturalnie, bez zanieczyszczeń i zaburzeń dla ekosystemu. To wystarcza, by uznać potrzebę poszerzania możliwości użycia opakowań biodegradowalnych.
60 kg tworzyw sztucznych na osobę
Większość produktów obecnie jest pakowana w plastik, który jak podaje magazyn Wszystko o recyklingu: „Roczne zużycie tworzyw sztucznych w Polsce wynosi około 60 kg na jednego mieszkańca. Zaledwie 10% tych odpadów zostaje odzyskane.” To znaczy, że pozostałe odpady trafiają na składowisko bądź do środowiska.
Konsekwencje są bardzo niepokojące. W oceanie zalegają odpady o powierzchni dużych miast. Wiele dzikich zwierząt zaplątuje się w te odpady bądź traktuje je jak pożywienie, co skutkuje ich zatruciem i często śmiercią.
Znaczenie ekonomiczne
Jedną z głównych przyczyn dla których tworzywo sztuczne nie trafia do recyklingu tak często jak szkło czy metal jest fakt, iż sam proces recyklingu jest dużo mniej wydajny energetycznie. Jest to po prostu mniej uzasadnione ekonomicznie.
Aby ograniczyć użycie opakowań plastikowych:
- Na zakupy zabieraj własną torbę wielokrotnego użytku.
- Wybieraj produkty nie opakowane.
- Pieczywo pakuj do materiałowego woreczka ( jest mnóstwo dostępnych w sieci).
- Towary takie jak owoce, orzechy czy bakalie również pakuj do małych materiałowych woreczków.
- Używaj opakowań kompostowalnych i biodegradowalnych, a przynajmniej oksybiodegradowalnych.
- Upewnij się, że zakupione przez Ciebie tworzywo sztuczne w produkcie nadaje się do recyklingu.
- Oczyszczaj opakowania po resztkach żywności, aby mogły zostać przetworzone.
Wszystko jest w Twoich rękach. Jeżeli masz wybór to skorzystaj z możliwości, które wspierają środowisko a tym samym nas samych!