Jakie są skutki porzucenia plastiku w środowisku?

Co się dzieje kiedy jednorazowe reklamówki bądź inne plastikowe opakowania trafiają do środowiska??

Najczęściej wraz z podmuchem wiatru trafiają do akwenów wodnych. Tam za pośrednictwem morskich fali oraz promieni słonecznych rozkładane są na drobne elementy, tzw mikroplastik. 

Następnie mikroplastik pochłania toksyny z wody, w tym trwałe zanieczyszczenia organiczne,  pochłania również środki zmniejszające palność, dioksyny, PCB i pestycydy.

Plankton z kolei spożywa cząstki mikroplastyczne a następnie wprowadza toksyny do morskiej sieci żywnościowej. Ryby spożywające ten plankton bioakumulują ten plankton w organizmie.

Człowiek spożywający ryby może być narażony na wysokie działąnie zanieczyszczeń z racji toksyn nagromadzonych w rybach. Kiedy zanieczyszczone ryby wykorzystywane są jako pasza dla zwierząt np. kurczaków, ryb hodowlanych, świni również istnieje ryzyko, że będą zawierały wysokie stężenie toksyn. 

Pomimo istniejących zagrożeń Agencja.ds Żywności i leków USA nie monitoruje jeszcze wielu toksyn, które można znaleźć w rybach czy też skorupiakach. A doradztwo w zakresie spożywania ryb wystosowuje swoje oświadczenia w oparciu o próbki sprzed paru lat, zanim mikrobiologia została uznana przez społeczność naukową za problem.

 

źródło: https://delaware.sierraclub.org/content/health-risks-fugitive-plastic-bags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *