Oksy-biodegradacja a może Oksybiodegradacja? Tak niewielka różnica a tak duże znaczenie…

Zastanawialiście się kiedyś jaka jest pisownia słowa oksy-biodegradacja? My tak.. Właściwie to uzyskaliśmy informację, że słowo oksy-biodegradacja powinno być pisane łącznie czyt. oksybiodegradacja.
Jaki jest powód takowych zmian?… Szukaliśmy, aż w końcu mamy! 🙂

W głównej mierze chodzi o jednolicenie i uproszczenie pisowni nazw, by we wszystkich językach niewiele się od siebie różniły.

Powstaje więc pytanie czy obcokrajowiec zobaczy różnicę, jeśli do tej pory stykał się z określeniem oksy-biodegradacja, a teraz natrafi na oksybiodegradacja? Możemy dyskutować i wyśmiewać nowe założenia natomiast one i tak wchodzą w życie.

Przy okazji poszukiwać natknęliśmy się na znaczną ilość takich samych bądź podobnych zmian. Najnowsza dyskusja dotyczy dwutlenku węgla który dziś nosi nazwę ditlenk węgla. W jednym z artykułów opisanych zostało  szereg sytuacji potwierdzających, że zmiany zostały wprowadzone w życie. Oto jedna z nich:

„Na jednej ze stron internetowych pewien student nie kryje oburzenia, że w napisanej już pracy dyplomowej musiał zmieniać przedrostki dwu-, trój-, cztero- na di-, tri-, tetra-, bo tak zażyczył sobie promotor, zdziwiony tym, że przyszły magister chemii nie słyszał o decyzji PTCh.”

Parafrazując – pisownia oksybiodegradacji się zmieniła, natomiast znaczenie pozostaje to samo. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *