W kupie siła

Jak policzono (ale jak??) psy w USA pozostawiają po sobie 2x więcej nieczystości niż ludzie (wagowo? objętościowo? – tego nie wiemy, ale wartość i tak robi wrażenie). W każdym razie przepisy przepisami („sprzątaj po swoim psie”), ale problem nie znika. Na różnych eko-grupach w sieci można przeczytać wpisy o korzyściach płynących z pozostawiania odchodów w miejscu ich „zdeponowania”. Pewnie i tak, mając na uwadze nawożenie gleby, ale niewielu lubi takie niespodzianki w mieście. Tu ma być czysto, a nie trawnik najeżony minami. We wspomnianych Stanach zaproponowano spalanie, a surowiec określono biopaliwem. A jak to jest w Polsce? Problemu nikt nie widzi, ale coś z tym fantem w końcu się dzieje.
Paragraf 14 Obowiązków i wymagań ciążących na osobach utrzymujących zwierzęta domowe mówi o deponowaniu odchodów „w specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemnikach, a w przypadku ich braku w koszach ulicznych lub pojemnikach na zmieszane odpady komunalne”. Lekarze zalecają do tego, aby odchody były zbierane w woreczki foliowe i szczelnie zamknięte. I co dalej zatem…?
Woreczki foliowe mają tą właściwość, że dzięki wysokiej barierowości nie przepuszczają tlenu, a zawarta w nich materia organiczna przechodzi przez procesy anaerobowe i jest generowany metan. A to nie jest zjawisko oczekiwane. Woreczki kompostowalne wydaje się, że są dobrym rozwiązaniem, pytanie o zasadność ich użycia jednak pojawia się podczas płacenia rachunku za pakiet takich woreczków… Producent z Wrocławia postawił na woreczki degradowalne wykonane z folii PE z prodegradantem d2w. Woreczek rozłoży się w miejscu deponowania i uwolni swoją zawartość na wysypisku, gdzie trafiają odpady zmieszane. Jeżeli trafi do spalarni – też wszystko w porządku, uzyskamy energię cieplną. Wydaje się, że do momentu przeklasyfikowania tego odpadu (II grupa odpadów niebezpiecznych), albo innego pomysłu na jego zagospodarowanie takie rozwiązanie jest najlepsze.
Uwaga – produkt pod nazwą Psi Pakiet jest zastrzeżony. Sugerujemy sprawdzić informacje na etykiecie skąd pochodzi, czy zawiera oznaczenia znajdujące się na stronie producenta. Po co płacić za jakość, której się nie otrzymuje. W przypadku Psiego Pakietu jakość mamy zagwaRantowaną.
Psi Pakiet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *