Edukacja ekologiczna – jak rozpoznać produkty eko, bio?

Z racji tego, że osobiście rozwijamy się w zakresie dbania o środowisko, zdroworozsądkowego podejścia do ekologii, to postanowiliśmy się z Państwem podzielić kilkoma pojęciami związanymi z szerokorozumianą ekologią… Na celu mamy poszerzenie wiedzy oraz obustronne zrozumienie pojęć.. bo jak się okazuję pod pojęciem bio, eko w współczesnych mediach znajduję się wiele usług, produktów…często odbiegających od rzeczywistych standardów.

Na pierwszy ogień rzucamy hasło:

  • Eko – jest to pojęcie które wskazuje na przymiotnik „ekologiczny”, oznacza różnego rodzaju wyroby spożywcze, przemysłowe pochodzące z naturalnych źródeł, bezpieczne dla środowiska.
  • Bio – produkty które w fazie produkcji nie otrzymały dodatków chemicznych „wspomagaczy”. Pozbawione pestycydów, antybiotyków, barwników emulgatorów czy glutaminianów.

Oczywiście powyższe pojęcia nie odnoszą się tylko do produktów spożywczych, obejmują one znacznie wiekszą część rynku w którą wchodzą np. opakowania, kosmetyki, meble, samochody..

W jaki sposób możemy rozpoznać w sklepie produkt faktycznie ekologiczny od tego który z ekologią ma wspólne tylko hasło na opakowaniu? 

Certyfikacja – oficjalny dokument zatwierdzający zgodność z określonymi wymaganiami, kryteriami. 

  • W przypadku produktów spożywczych przyznanie certyfikatu wiąże się z nadaniem odpowiedniego symbolu na opakowaniu, jest to zielony listek z dwunastoma gwiazdkami. Aby otrzymać takową certyfikacje producent musi zgłosić produkt który zostaje poddany testom, na podstawie wyniku zostaje mu przyznany powyższy symbol.  Na opakowaniu musi znajdować się również logo rolnictwa ekologicznego, numer jednostki certyfikującej, nawa firmy oraz jej adres.

 

  • Certyfikacja tworzyw biodegradowalnych z których powstaje szereg opakowań żądzi się podobnymi prawami. Im również musi zostać przyznany odpowiedni certyfikat. Po przyznaniu takiego certyfikatu produkt biodegradowalny również otrzymuje odpowiednie oznaczenie. Jak wygląda oznaczenie biotworzyw? Jest to prostokąt który dzieli się na zieloną część  – w której umieszczone są gwiazdki, napis Ok biobased, trzy strzałki tworzące koło w którym znajdują się dwa listki. W drugie części mamy czarną ramkę, napis Vincotte oraz znak v z przedłużonym prawym ramieniem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *