Ekologia a ekonomia – jak połączyć oszczędzanie z dbaniem o środowisko

Co możemy zrobić by jednocześnie zaoszczędzić jak i chronić środowisko naturalne? 

Czy ekologia jest w stanie przynieść nam zyski finansowe?

Przedstawiamy kilka pomysłów na codzienne oszczędności oraz praktyczna ekologię.

  • Oszczędzanie światła 

Klasyczne żarówki oddają 5% światła, 95% to ciepło przez nie wytwarzane – coż za niepraktyczność. Ciekawym rozwiązaniem oraz przeciwieństwem klasycznych żarówek jest oświetlenie ledowe. Pobiera do 90% mniej energii a jego żywotność to około 10 lat przy stałym użytkowaniu. – Koszt to kilkanaście złotych więcej niż w przypadku klasyczne żarówki, ale inwestycja zwraca się bardzo szybko bo już po trzech miesiącach.

  • Oszczędzanie wody 

Perlator – urządzenie które pozwoli nam zaoszczędzić od 10 – 60% zużycia wody. Jest to rodzaj końcówki kranu, prysznica, który pod wpływem ciśnienia powietrza zwiększa optycznie strumień wody. Koszt takiego urządzenia to kwota do 50 pln. Pomyśl jaka to oszczędność w skali roku.

  • Segregacja śmieci 

Gospodarstwo domowe jest w stanie praktycznie przygotować zużyty surowiec do przetwórstwa. Może również znacznie pomniejszyć ilość zużytych śmieci przez użycie zgniatarek. – używamy do butelek plastikowych, puszek aluminiowych. Objętościowo można zmniejszyć śmieci aż do 80%! Co znaczy, że częstotliwość wizyt śmieciarek pod domem znacznie się zmniejszy.

  • Prowadzenie domowego budżetu – abyś mógł/a z łatwością śledzić efekty nowych poczynań.

Łączymy przyjemne z pożytecznym. 🙂

Źródło

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *